Sizi Arayalim

ÇOCUK VE ERGEN DANIŞMANLIĞI

Çocuk ve ergenlerle iletişim erişkinlere göre farklıdır. Çocuğa uygun bir danışma ortamı (oyun, oyuncak gibi), çocukla aynı beden dili ve iletişimi sağlayabilmek, çocuğun duygusal, fiziksel, sosyal ve bilişsel gelişimine uygun davranabilmek, çocuğun okul ve aile çevresiyle iyi iletişim kurabilmek önemlidir.

 

Çocukta gelişen istenmeyen davranış örüntülerine karşı gecikmeden önlem almak ileri patolojileri önlemek açısından yerinde olur.

 

Günümüzün hızla ilerleyen internet, televizyon, bilgisayar, sosyal medya gibi iletişim unsurları çocuk ve ergenleri daha kolay etkilemektedir.

 

Okul ve yuvaya başlayan çocuğun evden ayrılma korkuları, karanlık ve öcü korkusu gibi fobileri, tırnak yeme, diş gıcırdatma, alt ıslatma gibi sorunları, kıskançlık, zarar verme, iştah ve yeme sorunları, öfkeli davranma, yalan söyleme, arkadaş edinememe, reddedilme korkuları, ödev yapmama, dikkat konsantrasyon sorunları, aşırı hareketlilik, düzensiz uyku, güvensizlik, umursamazlık, erteleme, acelecilik, aşırı yavaşlık, söz dinlememe, paylaşmama, bilgisayar ve internet düşkünlüğü, akran zorbalığı, gruba girememe veya grup dışına çıkamama, alkol-sigara-madde kullanımı, aile sınırlarını reddetme, üniversiteye hazırlık, meslek seçimi, kimlik krizi, karşı cinsle ilşkiler, beğenilme isteği, cinsel eğitim, hobi edinimi ve sanata yönlenme gibi sorunlarda çocuk ve ergen danışmanlığı hizmeti alınabilir